Home / Single FETs, MOSFETs / IPD30N12S3L31ATMA1
IPD30N12S3L31ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD30N12S3L31ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO252-3-11
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CHANNEL_100+
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1077
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS®-T
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 29µA
Base Product Number IPD30N12
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 31mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max) 57W
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1970 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)