Home / Single FETs, MOSFETs / IPD50P03P4L11ATMA1
IPD50P03P4L11ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD50P03P4L11ATMA1
Package:
PG-TO252-3-11
Description:
MOSFET P-CH 30V 50A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) +5V, -16V
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 85µA
Base Product Number IPD50
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.5mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 58W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3770 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)