IPD50R280CEATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD50R280CEATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO252-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 500V 13A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 350µA
Base Product Number IPD50R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 4.2A, 13V
Power Dissipation (Max) 119W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32.6 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 773 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 13V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)