IPD50R380CEATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD50R380CEATMA1
Package:
PG-TO252-3
Description:
MOSFET N-CH 500V 14.1A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 260µA
Base Product Number IPD50R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 3.2A, 13V
Power Dissipation (Max) 98W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24.8 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 584 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 13V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14.1A (Tc)