IPD50R500CEBTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD50R500CEBTMA1
Package:
PG-TO252-3-11
Description:
MOSFET N-CH 500V 7.6A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 200µA
Base Product Number IPD50R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 2.3A, 13V
Power Dissipation (Max) 57W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.7 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 433 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 13V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.6A (Tc)