IPD60R380E6BTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD60R380E6BTMA1
Package:
PG-TO252-3
Description:
MOSFET N-CH 600V 10.6A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ E6
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 300µA
Base Product Number IPD60R
Operating Temperature -55°C ~ 155°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 3.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 700 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.6A (Tc)