IPD60R600E6ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD60R600E6ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO252
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ E6
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 200µA
Base Product Number IPD60R
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 2.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 440 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.3A (Tc)