IPD60R750E6ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD60R750E6ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 600V 5.7A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ E6
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 170µA
Base Product Number IPD60R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 2A, 10V
Power Dissipation (Max) 48W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17.2 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 373 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.7A (Tc)