IPD65R660CFDATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD65R660CFDATMA1
Package:
PG-TO252-3
Description:
MOSFET N-CH 650V 6A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 200µA
Base Product Number IPD65R660
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 660mOhm @ 2.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 62.5W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 615 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)