IPD70R900P7SAUMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD70R900P7SAUMA1
Package:
PG-TO252-3
Description:
MOSFET N-CH 700V 6A TO252-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 13570
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 60µA
Base Product Number IPD70
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 900mOhm @ 1.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 30.5W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.8 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 211 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)