IPD78CN10NGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD78CN10NGATMA1
Package:
PG-TO252-3
Description:
MOSFET N-CH 100V 13A TO252-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 11755
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 12µA
Base Product Number IPD78CN10
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 78mOhm @ 13A, 10V
Power Dissipation (Max) 31W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 716 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)