Home / Single FETs, MOSFETs / IPD85P04P4L06ATMA1
IPD85P04P4L06ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD85P04P4L06ATMA1
Package:
PG-TO252-3-313
Description:
MOSFET P-CH 40V 85A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±16V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 150µA
Base Product Number IPD85P04
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.4mOhm @ 85A, 10V
Power Dissipation (Max) 88W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3-313
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 104 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6580 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 85A (Tc)