Home / Single FETs, MOSFETs / IPD90N04S4L04ATMA1
IPD90N04S4L04ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD90N04S4L04ATMA1
Package:
PG-TO252-3-313
Description:
MOSFET N-CH 40V 90A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) +20V, -16V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 35µA
Base Product Number IPD90
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.8mOhm @ 90A, 10V
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3-313
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4690 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)