IPD90N06S405ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD90N06S405ATMA1
Package:
PG-TO252-3-11
Description:
MOSFET N-CH 60V 90A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 60µA
Base Product Number IPD90
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.1mOhm @ 90A, 10V
Power Dissipation (Max) 107W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 81 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6500 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)