Home / Single FETs, MOSFETs / IPD90N06S4L05ATMA2
IPD90N06S4L05ATMA2
Infineon Technologies
Product No:
IPD90N06S4L05ATMA2
Package:
PG-TO252-3-11
Description:
MOSFET N-CH 60V 90A TO252-31
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2454
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 60µA
Base Product Number IPD90
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.6mOhm @ 90A, 10V
Power Dissipation (Max) 107W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8180 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)