Home / Single FETs, MOSFETs / IPDD60R075CFD7XTMA1
IPDD60R075CFD7XTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPDD60R075CFD7XTMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-HDSOP-10-1
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 40A HDSOP-10
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-PowerSOP Module
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 570µA
Base Product Number IPDD60
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 11.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 266W (Tc)
Supplier Device Package PG-HDSOP-10-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2102 pF @ 400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)