IPDD60R150G7XTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPDD60R150G7XTMA1
Package:
PG-HDSOP-10-1
Description:
MOSFET N-CH 600V 16A HDSOP-10
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 61
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ G7
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-PowerSOP Module
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 260µA
Base Product Number IPDD60
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 5.3A, 10V
Power Dissipation (Max) 95W (Tc)
Supplier Device Package PG-HDSOP-10-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 902 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)