IPDQ60R010S7XTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPDQ60R010S7XTMA1
Description:
HIGH POWER_NEW PG-HDSOP-22
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 115
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 3.08mA
Base Product Number IPDQ60R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 50A, 12V
Power Dissipation (Max) 694W (Tc)
Supplier Device Package PG-HDSOP-22-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 318 nC @ 12 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11987 pF @ 300 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)