Home / Single FETs, MOSFETs / IPDQ65R080CFD7XTMA1
IPDQ65R080CFD7XTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPDQ65R080CFD7XTMA1
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 630µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 12.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 223W (Tc)
Supplier Device Package PG-HDSOP-22-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2513 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)