Home / Single FETs, MOSFETs / IPDQ65R099CFD7XTMA1
IPDQ65R099CFD7XTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPDQ65R099CFD7XTMA1
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 480µA
Base Product Number IPDQ65
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 9.7A, 10V
Power Dissipation (Max) 186W (Tc)
Supplier Device Package PG-HDSOP-22-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1942 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 29A (Tc)