Home / Single FETs, MOSFETs / IPF012N06NF2SATMA1
IPF012N06NF2SATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPF012N06NF2SATMA1
Package:
PG-TO263-7-U02
Description:
TRENCH 40<-<100V
Payment:
In Stock : 800
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.3V @ 186µA
Base Product Number IPF012
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 250W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-7-U02
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 233 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10500 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 41A (Ta), 282A (Tc)