Home / Single FETs, MOSFETs / IPF024N10NF2SATMA1
IPF024N10NF2SATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPF024N10NF2SATMA1
Package:
PG-TO263-7-14
Description:
TRENCH >=100V
Payment:
In Stock : 790
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 169µA
Base Product Number IPF024N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-7-14
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 154 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7300 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 227A (Tc)