Home / Single FETs, MOSFETs / IPF042N10NF2SATMA1
IPF042N10NF2SATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPF042N10NF2SATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO263-7
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 532
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™ 2
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 93µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.25mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 167W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-7
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4000 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Ta), 139A (Tc)