IPI045N10N3GXK
Infineon Technologies
Product No:
IPI045N10N3GXK
Package:
PG-TO262-3
Description:
MOSFET N-CH 100V 137A TO262-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 3
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 150µA
Base Product Number IPI045N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 117 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8410 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 137A (Tc)