IPI06CN10N G
Infineon Technologies
Product No:
IPI06CN10N G
Description:
MOSFET N-CH 100V 100A TO262-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 180µA
Base Product Number IPI06C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 139 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9200 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)