IPI072N10N3GXK
Infineon Technologies
Product No:
IPI072N10N3GXK
Description:
MOSFET N-CH 100V 80A TO262-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 3
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA
Base Product Number IPI072N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.2mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4910 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)