
Infineon Technologies
Product No:
IPI120N04S402AKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO262-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 40V 120A TO262-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.534
3.534
10
3.17205
31.7205
100
2.59901
259.901
500
2.212512
1106.256
1000
1.86598
1865.98
2000
1.772681
3545.362
5000
1.706038
8530.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 110µA |
| Base Product Number | IPI120 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.1mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 158W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO262-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 134 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 10740 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) |