IPI60R165CPXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI60R165CPXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO262-3-1
Batch:
Datasheet:
Description:
HIGH POWER_LEGACY
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS®
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 790µA
Base Product Number IPI60R165
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 165mOhm @ 12A, 10V
Power Dissipation (Max) 192W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21A (Tc)