IPI60R190C6XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI60R190C6XKSA1
Description:
MOSFET N-CH 600V 20.2A TO262-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 495
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 630µA
Base Product Number IPI60R190
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 9.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 151W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20.2A (Tc)