
Infineon Technologies
Product No:
IPI65R190C6XKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO262-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 650V 20.2A TO262-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.686
3.686
10
3.3079
33.079
100
2.71054
271.054
500
2.307455
1153.7275
1000
1.946037
1946.037
2000
1.848738
3697.476
5000
1.779236
8896.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 730µA |
| Base Product Number | IPI65R190 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 190mOhm @ 7.3A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 151W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO262-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 73 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1620 pF @ 100 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20.2A (Tc) |