
Infineon Technologies
Product No:
IPI65R380C6XKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO262-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 650V 10.6A TO262-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4985
2.4985
10
2.24485
22.4485
100
1.80443
180.443
500
1.482494
741.247
1000
1.22836
1228.36
2000
1.143648
2287.296
5000
1.101288
5506.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | CoolMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 320µA |
| Base Product Number | IPI65R380 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 380mOhm @ 3.2A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 83W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO262-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 39 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 710 pF @ 100 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10.6A (Tc) |