IPI65R380C6XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI65R380C6XKSA1
Description:
MOSFET N-CH 650V 10.6A TO262-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 320µA
Base Product Number IPI65R380
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 3.2A, 10V
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 710 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.6A (Tc)