
Infineon Technologies
Product No:
IPI70N04S406AKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO262-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 40V 70A TO262-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.786
1.786
10
1.60645
16.0645
100
1.29105
129.105
500
1.060694
530.347
1000
0.878864
878.864
2000
0.818264
1636.528
5000
0.787949
3939.745
10000
0.757644
7576.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 26µA |
| Base Product Number | IPI70N04 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6.5mOhm @ 70A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 58W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO262-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 32 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2550 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 70A (Tc) |