Home / Single FETs, MOSFETs / IPI70N12S3L12AKSA1
IPI70N12S3L12AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI70N12S3L12AKSA1
Package:
PG-TO262-3-1
Description:
MOSFET N-CHANNEL_100+
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 83µA
Base Product Number IPI70N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.1mOhm @ 70A, 10V
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 77 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5550 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)