IPI70R950CEXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI70R950CEXKSA1
Package:
PG-TO262-3-1
Description:
CONSUMER
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 150µA
Base Product Number IPI70R950
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 950mOhm @ 1.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 68W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.3 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 328 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.4A (Tc)