
Infineon Technologies
Product No:
IPI80N04S403AKSA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO262-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2705
2.2705
10
2.03775
20.3775
100
1.638085
163.8085
500
1.345827
672.9135
1000
1.11511
1115.11
2000
1.038208
2076.416
5000
0.999752
4998.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 53µA |
| Base Product Number | IPI80N04 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.7mOhm @ 80A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 94W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO262-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 66 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5260 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 80A (Tc) |