
Infineon Technologies
Product No:
IPI80N06S407AKSA2
Manufacturer:
Package:
PG-TO262-3-1
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 80A TO262-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7385
1.7385
10
1.5637
15.637
100
1.25666
125.666
500
1.032498
516.249
1000
0.855494
855.494
2000
0.796499
1592.998
5000
0.766992
3834.96
10000
0.737494
7374.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 40µA |
| Base Product Number | IPI80N06 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.4mOhm @ 80A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 79W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO262-3-1 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 56 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4500 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 80A (Tc) |