IPI80P03P405AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI80P03P405AKSA1
Package:
PG-TO262-3-1
Description:
MOSFET P-CH 30V 80A TO262-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tube
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 253µA
Base Product Number IPI80P
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 137W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 130 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10300 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)