IPI90R500C3XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI90R500C3XKSA1
Description:
MOSFET N-CH 900V 11A TO262-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 740µA
Base Product Number IPI90R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 6.6A, 10V
Power Dissipation (Max) 156W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1700 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)