Home / Single FETs, MOSFETs / IPL65R200CFD7AUMA1
IPL65R200CFD7AUMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPL65R200CFD7AUMA1
Description:
COOLMOS CFD7 SUPERJUNCTION MOSFE
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case 4-PowerTSFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 260µA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 5.2A, 10V
Power Dissipation (Max) 81W (Tc)
Supplier Device Package PG-VSON-4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1044 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)