IPL65R210CFDAUMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPL65R210CFDAUMA1
Description:
MOSFET N-CH 650V 16.6A 4VSON
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case 4-PowerTSFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 700µA
Base Product Number IPL65R210
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 210mOhm @ 7.3A, 10V
Power Dissipation (Max) 151W (Tc)
Supplier Device Package PG-VSON-4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1850 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16.6A (Tc)