Home / Single FETs, MOSFETs / IPLU250N04S41R7XTMA1
IPLU250N04S41R7XTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPLU250N04S41R7XTMA1
Package:
PG-HSOF-8-1
Description:
MOSFET N-CH 40V 250A 8HSOF
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSFN
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 80µA
Base Product Number IPLU250
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.7mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 188W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOF-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7900 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 250A (Tc)