IPN60R3K4CEATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPN60R3K4CEATMA1
Package:
PG-SOT223-3
Description:
MOSFET N-CH 600V 2.6A SOT223
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 40µA
Base Product Number IPN60R3
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4Ohm @ 500mA, 10V
Power Dissipation (Max) 5W (Tc)
Supplier Device Package PG-SOT223-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.6 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 93 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.6A (Tc)