IPN70R1K5CEATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPN70R1K5CEATMA1
Package:
PG-SOT223-3
Description:
MOSFET N-CH 700V 5.4A SOT223
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 100µA
Base Product Number IPN70R1
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5Ohm @ 1A, 10V
Power Dissipation (Max) 5W (Tc)
Supplier Device Package PG-SOT223-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 225 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.4A (Tc)