IPN80R3K3P7ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPN80R3K3P7ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-SOT223
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 800V 1.9A SOT223
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 14406
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 30µA
Base Product Number IPN80R3
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3Ohm @ 590mA, 10V
Power Dissipation (Max) 6.1W (Tc)
Supplier Device Package PG-SOT223
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.8 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 120 pF @ 500 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.9A (Tc)