IPN80R750P7ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPN80R750P7ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 800V 7A SOT223
Payment:
In Stock : 6669
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 140µA
Base Product Number IPN80R750
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 2.7A, 10V
Power Dissipation (Max) 7.2W (Tc)
Supplier Device Package PG-SOT223
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 460 pF @ 500 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)