
Infineon Technologies
Product No:
IPP014N06NF2SAKMA2
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-U05
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TRENCH 40<-<100V PG-TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.477
3.477
10
2.9222
29.222
100
2.363695
236.3695
500
2.101077
1050.5385
1000
1.799044
1799.044
2000
1.693992
3387.984
5000
1.625212
8126.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | StrongIRFET™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.3V @ 246µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.4mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 300W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-U05 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 305 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 13800 pF @ 30 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 39A (Ta), 198A (Tc) |