
Infineon Technologies
Product No:
IPP016N06NF2SAKMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-U05
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TRENCH 40<-<100V PG-TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.356
2.356
10
1.9589
19.589
100
1.55952
155.952
500
1.319569
659.7845
1000
1.119642
1119.642
2000
1.063658
2127.316
5000
1.023672
5118.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | StrongIRFET™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.3V @ 186µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.6mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 250W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-U05 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 233 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 10500 pF @ 30 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 36A (Ta), 194A (Tc) |