IPP018N10N5AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP018N10N5AKSA1
Package:
PG-TO220-3
Description:
TRENCH >=100V
Payment:
In Stock : 500
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 270µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.83mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 375W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 210 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16000 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Ta), 205A (Tc)