
Infineon Technologies
Product No:
IPP019N06NF2SAKMA1
Manufacturer:
Package:
PG-TO220-3-U05
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TRENCH 40<-<100V PG-TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.995
1.995
10
1.65585
16.5585
100
1.317555
131.7555
500
1.114863
557.4315
1000
0.945953
945.953
2000
0.898652
1797.304
5000
0.86487
4324.35
10000
0.836238
8362.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | StrongIRFET™ |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.3V @ 129µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.9mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.8W (Ta), 188W (Tc) |
| Supplier Device Package | PG-TO220-3-U05 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 162 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 7300 pF @ 30 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 33A (Ta), 185A (Tc) |