IPP023N10N5AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPP023N10N5AKSA1
Description:
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 270µA
Base Product Number IPP023
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 210 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15600 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)